fbpx

Perła kociewia

Starogard Gdański - 7 Km

Stolica Kociewia. Miasto leżące na bursztynowym szlaku posiada bogatą historię, którą pamięta Fara św. Mateusza z początku XIV wieku i zachwyca bogactwem sztuki sakralnej. W Starogardzie warto przejść się zrewitalizowanym Rynkiem Starego Miasta oraz zwiedzić trzy baszty: Gdańską, Narożną oraz Tczewską. W mieście można odwiedzić także dwie jednostki kulturalno-historyczne: Muzeum Ziemi Kociewskiej oraz Muzeum 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.

Grodzisko Owidz - 10 Km

Odrestaurowany gród z IX wieku, który zamieszkiwany był przez Słowian. Zwiedzający mogą obejrzeć odrestaurowane chaty mieszkalne, wieżę bramną. Ponadto zrekonstruowano też stołp (wieżę ostatniej obrony), jedną z wież obserwacyjnych i zagrodę dla zwierząt.

Na terenie grodziska funkcjonuje Muzeum Mitologii Słowiańskiej, który w nowoczesny sposób przybliża wierzenia przodków

Ogród Dendrologiczny w Wirtach - 10 Km

Jest to najstarszy leśny ogród botaniczny w Polsce. Obszar Arboretum Wirty zajmuje około 70 hektarów i składa się z dwóch części: parkowej i leśnej. Znajdziemy tu ponad 830 gatunków i odmian roślin. W ogrodzie prowadzony jest program przywracania do natury bardzo cennych i rzadkich gatunków roślin takich jak: cis pospolity, jarząb brekinia, sasanka wiosenna, wawrzynek wilczełyko czy lilia złotogłów. Ogród czynny jest cały rok. Goście mogą liczyć na wiele niezapomnianych przeżyć przyrodniczych.

Miejsce pamięci – Las Szpęgawski - 15 Km

Miejsce pamięci ofiar zbiorowych egzekucji przeprowadzonych przez okupantów niemieckich w Lesie Szpęgawskim  między wrześniem 1939 roku a styczniem 1940 roku. Zamordowano wówczas 5-7 tys. przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji z Kociewia, Kaszub i innych regionów Pomorza oraz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie. Obok nich w Lesie Szpęgawskim ginęli również Żydzi oraz Niemcy – przeciwnicy nazizmu.

Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie - 17 Km

Gotycki kościół, pierwotnie świątynia klasztoru cystersów, od 1824 siedziba miejscowego biskupa. Katedra jest jedną z największych świątyń gotyku ceglanego w Polsce (swego czasu druga w Polsce po Bazylice Mariackiej w Gdańsku). Posiada bogaty wystrój z XV–XVIII wieku, m.in. monumentalny, 25-metrowy ołtarz główny, liczne ołtarze boczne, zespół stalli, ambonę, organy boczne.